OBLICI PRAVNE POMOĆI

Razlika između pravnog mišljenja, pravnog savjeta i opće pravne informacije

Za bolje razumijevanje vrsta usluga koje nudi naš odvjetnički ured, odnosno onih koje se općenito mogu naći na tržištu pravnih usluga, dobro je razjasniti neke pojmove.

Osim zastupanja pred sudovima i drugim javnim tijelima i sastavljanja ugovora i različitih isprava, značajan dio odvjetničkog posla uključuje i pravno savjetovanje. Pravno savjetovanje u najširem smislu uključuje cijeli skup pravnih proizvoda i usluga koje se u osnovi mogu podijeliti na jednokratno i stalno, a prema vrsti pravne pomoći na pravno mišljenje, pravni savjet i opću pravnu informaciju.

Pravno mišljenje se kao pojam, osim svakodnevno u praksi, i izričito spominje na nekoliko mjesta u Zakonu o odvjetništvu. Ipak, niti Zakon o odvjetništvu niti neki drugi propis ne daju definiciju tog pojma. S druge strane, pojmovi pravni savjet i opća pravna informacija definirani su Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći, međutim te definicije namijenjene su primarno za primjenu tog zakona, dok u poslovnoj praksi i te usluge mogu imati drugačiji sadržaj.

Pravno mišljenje (eng. legal opinion)

Polazišna točka za izradu pravnog mišljenja je pravno pitanje koja je postavila stranka i koje je predmet obrade. Pritom se, osim samog pravnog pitanja, kao inputi uzimaju i sve druge važne činjenične ili pravne okolnosti konkretnog slučaja, a koje su također predmet analize u pravnom mišljenju kako bi ono bilo skrojeno prema specifičnoj situaciji. Iz tog razloga dano pravno mišljenje mjerodavno je samo za konkretnu stranku i konkretnu činjeničnu i pravnu situaciju jer je u slučaju s bilo kakvim drugačijim okolnostima moguće da bi, upravo zbog tih okolnosti, mišljenje bilo drugačije.

Rezultat pravnog mišljenja je odgovor na postavljeno pravno pitanje, međutim način na koji se daje odgovor na njega ne uključuje savjetovanje, već analitički prikaz svih raspoloživih mogućnosti i implikacije tih mogućnosti na činjenično stanje koje je stranka inicijalno prezentirala. Pravno mišljenje često sadržava pregled i komentare mjerodavnog zakonodavnog uređenja, osvrte na sudsku praksu, analizu pravnih rizika, a ponekad i studiju slučaja (eng. case study) i/ili dubinsku analizu (eng. due diligence). Iz tog razloga, iako ne sadržava izravno pravno savjetovanje, kvalitetno pravno mišljenje trebalo bi stranci znatno pojednostaviti proces donošenja odluke. Jednako tako, pravno mišljenje često se koristi i u procesu revizije ili analize učinaka već donesene poslovne ili životne odluke ili određene situacije.

Pravno mišljenje u pravilu se uvijek daje u pisanom obliku.

Pravni savjet (eng. legal advice)

Pravni savjet jednako kao i pravno mišljenje polazi od specifične činjenične i pravne pozicije konkretne stranke, međutim ono se može, ali i ne mora oslanjati na neko konkretno pravno pitanje. Pravni savjet je u suštini cjelovita uputa stranci kako postupiti u određenoj konkretnoj situaciji u kojoj se nalazi, a koja je dana tako što su uzete u obzir sve važne činjenične i pravne okolnosti.

Za razliku od pravnog mišljenja koje se može odnositi i na pravnu analizu neke situacije iz prošlosti, pravni savjet uvijek je usmjeren na buduće odluke ili radnje koje stranka ima poduzeti. Također, iako uzima u obzir sve okolnosti konkretnog slučaja, pravni savjet gotovo nikada ne sadržava tako sveobuhvatnu analizu čitave situacije i prikaz složenih studija poput pravnog mišljenja. Naime, pravni savjet se često može sastojati i od jednostavne upute od svega nekoliko rečenica i u tom dijelu sličan je općoj pravnoj informaciji, međutim za razliku od opće pravne informacije pravni savjet uvijek je, kao i pravno mišljenje, prilagođen konkretnoj stranci i konkretnoj situaciji i uzima u obzir specifičnosti pojedinog slučaja.

Pravni savjet može se, ovisno o okolnostima, dati u pisanom obliku, ali i usmeno.

Opća pravna informacija (eng. general legal information)

Opća pravna informacija je oblik pravne pomoći koji sadrži opću i načelnu uputu o pravnom uređenju određenog područja. Polazišna točka za davanje opće pravne informacije je konkretno ili načelno pitanje stranke koje je predmet obrade, međutim tijekom obrade se ne uzimaju u obzir nikakve posebne okolnosti slučaja.

Opća pravna informacija nikada ne sadržava pravne analize niti osvrte, kao niti zaključak koji bi predstavljao bilo kakvu uputu stranci. Naime, za razliku od pravnog mišljenja i pravnog savjeta, radi se o uputi koja je generička te nije prilagođena konkretnoj stranci niti uzima u obzir njezinu konkretnu pravnu poziciju. Uglavnom se radi tek o upućivanju na neki propis ili skupinu propisa ili parafraziranje zakonskih članaka koji uređuju područje na koje se odnosi postavljeno pitanje. Opća pravna informacija može biti korisna ako stranci nije potrebna cjelovita pravna pomoć, već samo bazično usmjerenje ili provjera neke informacije.

Opća pravna informacija u pravilu se uvijek daje u usmenom obliku.

Zaključak

Prilikom odlučivanja o tome kakvu vrstu usluge iz područja pravnog savjetovanja želite potrebno je uvijek poći od konkretne situacije i toga kakvu pomoć trebate. Najteže je razlikovati situaciju u kojoj Vam je potrebno pravno mišljenje od one u kojoj će Vam biti dovoljan i pravni savjet. Pritom u svim dvojbenim situacijama trebate poći od pitanja je li Vam potreban samo savjet kako postupiti i/ili što možete učiniti u nekoj konkretnoj situaciji ili Vam je potrebno detaljno mišljenje s analizom svih opcija, ishoda i rizika.

Odvjetnička nagrada za pruženu uslugu kod sva ova tri oblika pravne pomoći poglavito ovisi o složenosti predmeta i broju utrošenih sati rada. Pritom je u pravilu za opću pravnu informaciju potreban najviše jedan sat rada, za pravni savjet između jednog i deset sati, dok je za izradu pravnog mišljenja potrebno najmanje deset, a često i puno više sati rada.

U slučaju da trebate pravno savjetovanje, a niste sigurni koja od ove tri usluge Vam je potrebna, slobodno nam se obratite i iznesite Vaš problem, a mi ćemo Vam sami preporučiti najprikladniju uslugu i prezentirati našu ponudu s predviđenim brojem radnih sati.